Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

Film „Migracja Wertykalna” na fasadzie budynku ONZ

12 561

Migracja Wertykalna podkreśla różnorodność biologiczną i jego rolę w walce ze zmianami klimatu.

 

Od wtorku 21 września do piątku 24 września, w godzinach od 20 do 23:00 czasu wschodniego, na fasadzie 39-piętrowego budynku Sekretariatu Narodów Zjednoczonych wyświetlany będzie film „Migracja wertykalna”

Migracja wertykalna to instalacja wideo o długości 154 metrów, której celem jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką ocean – szczególnie mało zbadany region znany jako strefa zmierzchu oceanu – odgrywa w globalnym klimacie. Prezentacja  zbiega się z 76. Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Migracja pionowa jest częścią nowego projektu SUPERFLEX  Interspecies Assembly, wzywającego wszystkie formy życia do ochrony bioróżnorodności i pobudzania działań na rzecz klimatu.

Prezentowany materiał skupia się na syfonoforze: symbolu wielu działających jako jedność. Syfonofor nie jest pojedynczym zwierzęciem, ale kolonią wyspecjalizowanych organizmów morskich, które współpracują ze sobą w celu zwiększenia możliwości przetrwania grupy. Te niesamowite kolonie mogą urosnąć do ogromnych rozmiarów, niektóre z nich mogą być dłuższe niż największy płetwal błękitny. Ten szczególny syfonofor jest stworzeniem ze strefy zmierzchu oceanu, „mezopelagicznego” lub środkowego obszaru tuż poniżej nasłonecznionej powierzchni oceanu.

Ten globalny pas wody sięga setek metrów w głąb i odgrywa kluczową rolę w oceanicznych sieciach pokarmowych. Strefa zmierzchu oceanu jest domem dla największej migracji zwierząt na Ziemi. Każdej nocy biliony zwierząt ze strefy zmierzchu wędrują z głębin na powierzchnię oceanu, aby się nakarmić i wrócić przed świtem.

WHOI i jej partnerzy badają rolę tej nocnej „migracji pionowej” w biologicznej pompie węglowej oceanu: masowym procesie na skalę planety, który wychwytuje dwutlenek węgla z atmosfery, przenosząc go do wód powierzchniowych przez strefę zmierzchu i w dół do głęboki ocean, utrzymując go z dala od atmosfery przez setki, a nawet tysiące lat. Każdego roku procesy biologiczne w strefie zmierzchu oceanu przenoszą aż 2 do 6 gigaton węgla z powierzchni do głębi oceanu — od dwóch do sześciu razy więcej węgla emitowanego przez wszystkie samochody na świecie, co waży co najmniej 200 milionów słoni afrykańskich.

„Gdy świat budzi się w obliczu wyraźnego i obecnego zagrożenia zmianami klimatycznymi, ludzie szukają w oceanie rozwiązań, zwłaszcza rozwiązań problemu dwutlenku węgla w atmosferze” – powiedział prezes i dyrektor WHOI, Peter de Menocal „Ocean ma ogromny potencjał do magazynowania dwutlenku węgla. Ale jakim kosztem? Jeśli chcemy uniknąć zniszczenia ekosystemów oceanicznych i nieznanych konsekwencji zmian ekosystemów, musimy rzucić światło na głębię i poznać wartość tego, co tam jest. Nauka i sztuka razem rzucają to światło w szczególnie ważny sposób”.

 

SUPERFLEX z siedzibą w Kopenhadze składa się z trzech artystów: Bjornstjerne Christiansen, Jakoba Fengera i Rasmusa Nielsena. Ich wspólna praktyka łączy sztukę, projektowanie, naukę, marketing i aktywizm, aby rzucić wyzwanie globalnym siłom. Po odkrywczej wycieczce prowadzonej przez TBA21—Academy na Papui i Nowej Gwinei, zaprojektowali generowany komputerowo syfonofor i stworzyli film animowany „Migracja Wertykalna”, przedstawiający jego wędrówkę.

Początkowo film mechanicznie okrąża stwora, zbliżając się do niego i przybliżając, jednocześnie dając widzom widok na nie ze wszystkich stron. Przedstawia hipnotyczny taniec pojedynczego syfonoforu wyłaniającego się z głębin. W dalszej części zmienia się perspektywa, ruchy kamery stają się bardziej płynne, a widz dostrzega świat z perspektywy syfonoforu.

„Migracja pionowa to intymne spotkanie z formą życia, która nie przypomina istot ludzkich, chociaż dzielimy planetę, ekosystem i przyszłość. Ze względu na podnoszenie się poziomu morza, w nadchodzących stuleciach ludzie będą również migrować pionowo, na wyższe wysokości i wznoszone budynki. Historia syfonofora jest naszą historią. Chociaż nigdy nie możemy doświadczyć jego podróży przez czarne jak smoła głębiny oceanu, możemy zmienić naszą perspektywę, aby dostrzec, że jesteśmy połączeni, że nasze działania wpływają na siebie nawzajem i że dzielimy wspólny los” – powiedzieli założyciele SUPERFLEX.

Wyświetlenie: 21-24 września 2021 r. w godz. 20– 23:00 czasu EST

Lokalizacja: Siedziba ONZ, fasada północna, budynek Sekretariatu 405 East 42nd Street, Nowy Jork, NY, 10017, USA

źródło: WHOI

Instalacja jest inicjatywą stworzoną przez TBA21—Academy, organizację artystyczną zajmującą się działalnością na rzecz oceanów, oraz ART 2030, wspieraną przez Avatar Alliance Foundation, Dalio Philanthropies i OceanX we współpracy z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI).

zostaw komentarz