Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Victor Vescovo zanurzył się na głębokość 8 376 metrów

2 835

Multimilioner Victor Vescovo ekspedycją do najgłębszego punktu Oceanu Atlantyckiego — dna Rowu Puerto Rico rozpoczął projekt „Pięć Głębi”.

 

 

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Discovery Channel odkrywca stał się pierwszą osobą, która solo zanurzyła się w podwodnym statku załogowym na głębokość większą niż 5000 metrów. Dno rowu, pierwszej z pięciu planowanych ekspedycji, sięga 8 376 metrów głębokości.

 

fot.: archiwum ekspedycja „five deeps”

 

Dwumiejscową jednostkę pilotowaną przez odkrywcę, zaprojektowano tak, aby wytrzymała ciśnienie na głębokościach sięgających ponad 9,5 km pod powierzchnią, wykonana została między innymi z tytanu i innych specjalnych materiałów. Statek dodatkowo został wyposażony w technologię pozwalająca na obrazowanie dna w 3D.

 

fot.: archiwum ekspedycja „five deeps”

 

Celem projektu jest dotarcie do najgłębszych punktów w każdym z pięciu oceanów na ziemi: Rowu Puerto Rico na  Atlantyku, Rowu  South Sandwich na Oceanie Południowym, Rowu Jawajskiego na Oceanie Indyjskim, Challenger Deep na Oceanie Spokojnym i Głębi Molloy na Oceanie Arktycznym.

 

fot.: archiwum ekspedycja „five deeps”

 

 


Warto przeczytać: 

 


 

 

Pierwsza ekspedycja na dno Rowu Puerto Rico odbyła się  w grudniu 2018 roku, następne zanurzenie, na głębokość 8 183 metrów, na dno Rowu Sandwicha Południowego na Oceanie Południowym, planowane jest na 2 stycznia 2019 roku.

 

 

Podwodny statek załogowy zdaniem producenta Triton Submarines jest jedyną certyfikowaną jednostką dla ludzi do nurkowań na głębokość do 11 000 metrów.

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

 

Zanurzenia na ekstremalne głębokości to nie jedyne osiągnięcia Vescovo, który wcześniej wspiął się na najwyższe punkty świata, w tym na Mount Everest.

James Cameron na statku Deepsea Challenger w 2012 roku zanurzył się w najgłębszym miejscu na świecie, osiągając dno Rowu Mariańskiego na głębokości 10 908 metrów.

 

Źródło: Discovery Channel

 

 

zostaw komentarz